Select Page

Avarinės parengties kontrolinis sąrašas

Norite būti geriau pasirengę ekstremalioms situacijoms, bet nežinote nuo ko pradėti arba abejojate, ar darote tai teisingai? Šis avarinės parengties kontrolinis sąrašas yra tarsi „paruoštukas pradedantiesiems“, kuriame įvardijami pagrindiniai žingsniai ir pateikiami racionalūs, ekspertų patikrinti patarimai šiuolaikiniams žmonėms. Kai baigsite, būsite pasiruošę susidoroti su daugeliu dalykų, kurių gali pasitaikyti jūsų kelyje.

Nesvarbu, ar esate susirūpinę dėl staigaus atleidimo iš darbo, įsibrovimų į namus, automobilio avarijų, savaitei dingusios elektros, stichinių nelaimių arba ilgalaikio ekonominio bei socialinio nuosmukio, labai svarbu, kad jūs pradėtumėte ruoštis jau dabar. Dažniausiai jei laukiate, kol prireiks, jau būna per vėlu.

Jūs ne vieni – milijonai racionaliai mąstančių žmonių iš įvairių visuomenės sluoksnių rimtai žiūri į parengtį ir šis judėjimas auga. Vis daugiau žmonių supranta, kad mūsų besikeičiančiame pasaulyje negalima tikėtis, kad mus kažkas išgelbės.

Viskas paprasta – priklausomai nuo įvykio, jūs liksite savo namuose, turėsite juos palikti arba būsite toli nuo namų. Jei bereikalingai apsunkinsite situaciją, būsite prasčiau pasirengę.

Tačiau pasirengimas gali atrodyti neįveikiamas. Padėties nepalengvina ir daugybė beprotiško „garsiosios mažumos“ šlamšto, kuris užteršia racionalų pasirengimo planavimą ekstremizmu, pavojinga informacija ar kvailomis interneto diskusijomis, kurios iš tiesų nėra svarbios.

Pasirengimo esmė – sumažinti didelių gyvenimo trikdžių tikimybę, o šiems įvykus, greičiau po jų atsigauti. Štai ir viskas!

Neieškokite vieno sąrašo ir skaitykite viską iš eilės. Sutaupysite daug pinigų ir laiko bei būsite geriau pasirengę, jei skirsite šiek tiek laiko pasimokyti iš kitų, užuot darę tas pačias klaidas, kurias kartoja dauguma pradedančiųjų, bandydami „prašokti“ nereikalingus punktus. Tikroji geros parengties gudrybė – tai žinios ir teisingas kelias, o ne įrankių krūva spintoje.

Pagrindiniai pasirengimo žingsniai.

 1. Sukurkite tvirtą asmeninių finansų ir sveikatos pagrindą.
 2. Paruoškite savo namus dviem savarankiško išgyvenimo savaitėms.
 3. Būkite pasiruošę išvykti iš namų vos per akimirką (išlikimo krepšys).
 4. Pasirenkite nenumatytiems atvejams, kurie nutinka ne namuose (grįžimo į namus krepšys ir kasdienių reikmenų krepšys).
 5. Mokykitės pagrindinių įgūdžių ir praktikuokitės su savo įranga.
 6. Dalinkitės ir kaupkite išteklius toliau mokydamiesi ir neapsiribokite tik pagrindais.

Šiame vadove skaitykite:

Visą šiame straipsnyje pateiktą informaciją, parengė išgyvenimo ir pasirengimo ekspertai. Jie pateikia patarimų, kurie tinka įvairiems žmonėms, vietoms, biudžetams ir scenarijams.

Nepriklausomai nuo jūsų politinių pažiūrų, amžiaus, lyties, gyvenamosios vietos ir pan., tikriausiai pažįstate žmonių, kurie ruošiasi nelaimėms. Jie tiesiog nėra linkę to viešinti. Mums net yra tekę sutikti sutuoktinių, kurie kiekvienas atskirai pasakojo, kad ruošiasi, ir klausė, kaip apie tai pasakyti savo partneriui „kad tai nepasirodytų keista“, ir tik tuomet paaiškėjo, kad jie abu jau ruošiasi!

Galbūt apskritai nerimaujate dėl politikos, ekonomikos ir stichinių nelaimių. O gal jūs arba jūsų artimas žmogus patyrėte nelaimę ir nusprendėte nebebūti auka.

Nesvarbu, kokios jūsų priežastys, nesate vieni – milijonai žmonių aktyviai ruošiasi, o jų priežastys tokios pat įvairios, kaip ir jie patys.

Plačiau: Pagrindinės priežastys, kodėl racionalūs žmonės ruošiasi nelaimėms

Patarimai ir dažniausios pradedančiųjų klaidos

Daugelis patarimų išsamiai aprašytos racionaliose pasirengimo taisyklėse. Toliau pateikiami populiariausi iš jų.

 • Nepirkite jau paruoštų rinkinių, 98 proc. jų niekam tikę.
 • Negalite nuspėti, kada įvyks nelaimė, todėl visada būkite gerai pasirengę.
 • Negalite nuspėti, kas nutiks, todėl atidžiai vertinkite galimas prielaidas.
 • Būkite realistiški ir praktiški. Venkite zombių ir Rembo fantazijų. Sutelkite dėmesį į svarbiausius dalykus ir atminkite, kad paprasčiau reiškia geriau.
 • Neleiskite, kad pasirengimas jus užvaldytų ar nugalėtų. Svarbu mėgautis gražiu gyvenimu dabar ir nesileisti į tamsųjį lemtingosios dienos scenarijų ar neišleisti viso gyvenimo santaupų atsargoms. Galite ruoštis nepasiduodami, lygiai taip pat, kaip įsigiję sveikatos draudimą nenustojate rūpintis savo sveikata.
 • Nekreipkite dėmesio į šūkavimus ir ekstremizmą, kuriuo bandoma užvaldyti pasirengimo nelaimėms nišą. Deja, daugelyje susijusių tinklaraščių, forumų ir „Facebook“ grupių gausu šlamšto. Turėkite savo nuomonę arba pasitraukite.
 • Pasirengimas sklandesnis, kai bendraujate su bendraminčiais. Stenkitės užmegzti ryšių su kitais per šią svetainę ir vietines grupes (pvz., skautų, bendruomenės reagavimo į ekstremalias situacijas grupių, radijo mėgėjų klubų, žygeivių klubų ir pan. grupes).
 • Venkite dvigubo įrangos panaudojimo. Viliojančiai atrodo mintis, pavyzdžiui, išsirinkti daiktų iš išlikimo krepšio ir juos panaudoti stovyklavimui. Tačiau tada viena ima trukdyti kitam, daiktai išsibarsto, galite susidurti su kritine situacija ir nebūti tam pasirengę.
 • Jei turite ribotą biudžetą, geriau pirkite mažiau aukštos kokybės daiktų nei pigių, kurie suges, kai jų labiausiai reikės. Galite pasiruošti ir neturėdami daug pinigų, tačiau tai labiau primena „pasidaryk pats“ ir naudotų daiktų tipo pirkinius, iš „viskas už eurą“ parduotuvių.
 • Neužtenka vien tik nusipirkti įrangą, padėti ją į spintą, paplekšnoti sau per petį ir gyventi toliau. Nesate pasiruošę, jei savo reikmenų ir planų neišbandote.
 • Išlikimo krepšys skirtas ne tik išvykti į iš anksto numatytą vietą iš anksto numatytu keliu. Tai pirmasis krepšys, kurį pasiimate, kai reikia palikti namus.
 • Klaidinga manyti, kad „mano planas yra išsigelbėti“ arba „mano planas – pasislėpti namuose“. Estremalioms situacijoms jūsų planai nerūpi, o geras pasirengimas reiškia, kad gebėsite daryti ir viena, ir kita.

Planavimas atsižvelgiant į jūsų riziką

Socialiniuose forumuose labai paplitęs reiškinys, kai žmonės, atsakydami į pradedančiojo pasirengimui pagalbos prašymą, klausia: „Na, o kam tu rengiesi?“, o tuomet pritaiko planus ir įrangą konkrečiai tam įvykiui.

Tai visai nebaisu, be to, naudinga, nes žmonės nuleidžiami ant žemės, o ne užsisklendžia fantazijose apie pražūtį.

Tačiau praktikoje dėl tokio mąstymo modelio žmonės tampa „tunelinio matymo“ šalininkais, todėl jų pasirengimas yra mažiau veiksmingas ir efektyvus arba susidaro klaidingas įspūdis, kad pasirengimo būdai labai skiriasi.

Gera žinia ta, kad pasirengimo pagrindų kontrolinis sąrašas yra vienodas 98 proc. žmonių bei scenarijų.

Kai susipažinsite su šiais pagrindiniais aspektais, viskas taps individualu ir pritaikoma arba atvirkščiai – sudėtinga, pvz., norėsite auginti kambarinį sodą savo bute mieste arba turėsite neįprastų medicininių poreikių.

Atsižvelgiant į vietos riziką, yra tam tikrų ypatumų, kuriuos galite taikyti papildomai prie pagrindinių nuostatų. Pavyzdžiui, jei ruošiatės uraganui, turėtumėte kuo anksčiau parengti slėptuvės nuo audros planą. Tačiau visi pagrindiniai dalykai, tokie kaip dviejų savaičių atsargos ir kelioninis krepšys, yra tie patys.

Maslowo poreikių piramidė ir 80/20 taisyklė

80/20 taisyklė arba kitaip “Pareto principas” ir, kaip reikėtų juo vadovautis rengiantis ekstremalioms situacijoms.

Pirmieji 20 proc. (apie kuriuos rašoma šiame vadove) visų galimų pasirengimo darbų padės jums pasiekti 80 proc. tikslo. Norint nuo 80 proc. pereiti prie 100 proc. pasirengimo, reikia daug daugiau darbo ir pinigų.

Šis principas galioja visam parengties procesui. Visų pirma, turėtumėte ruoštis 80 proc. tikėtinų scenarijų, o ne mažai tikėtiniems, pavyzdžiui, zombių, atvykstančių radioaktyviu ateivių asteroidu, invazijai.

Maslowo poreikių piramidė – populiarus psichologijos principas, paaiškinantis, ko žmonėms reikia, kad išgyventų ir klestėtų, išdėstytas pagal svarbą.

Akivaizdu, kad pamatas – svarbiausi poreikiai, tokie kaip oras, vanduo ir pastogė. Daugelis pasirengimo darbų specialistų remiasi trejeto taisykle: be oro galima išgyventi 3 minutes, be pastogės blogomis sąlygomis – 3 valandas, be vandens – 3 dienas, o be maisto – 3 savaites.

Kai jau turėsite šiuos dalykus, galėsite galvoti apie kitą piramidės lygį. Piramidės viršūnėje yra savirealizacija, kuri reiškia mėgavimąsi pomėgiais ir „savęs atradimą“.

Naudokitės šiomis dviem svarbiausiomis sistemomis, kad pasirengimas būtų pagrįstas ir paremtas prioritetais. Pavyzdžiui, daug geriau turėti keturis nuobodžius patiekalus nei du mėgstamus valgius.

Norite tikėkite, norite ne, bet mes nuolat matome žmonių, darančių šias klaidas. „Geriau tegul mano lagamine būna šokoladas ir „Sostų karai“, nes kokia prasmė išgyventi, jei negaliu mėgautis saldainiais ir linksmintis!“ Ne! Tai – netinkamas požiūris.

1 žingsnis. Pasirūpinkite savo sveikata ir finansais

Sveikatos problemos ir finansiniai sunkumai – labiausiai tikėtini trikdžiai, su kuriais susidursite per visą savo gyvenimą, o kadangi esate nuovokūs ir sąmoningi, pirmenybę teikiate labiausiai tikėtiniems nenumatytiems atvejams.

Visi statistiniai duomenys apie asmeninius finansus yra šokiruojančiai blogi, ypač JAV. Pavyzdžiui, daugiau nei 50 proc. amerikiečių negali susidoroti su netikėta 500 JAV dolerių sąskaita, susidūrę su nenumatyta situacija (pvz., staiga sugenda šildymo katilas, korio garantija pasibaigusi), nesinaudodami kredito kortelėmis.

Nereikėtų leisti pinigų įrangai ir ištekliams (pvz., dviejų savaičių vandens atsargoms namuose), jei neturite pagrindinių finansinių priemonių, pavyzdžiui, „juodai dienai“ skirto fondo, skolų mažinimo plano ir santaupų pensijai.

Plačiau: Patarimai paprastiems žmonėms, kaip savo finansus iš „probleminių“ paversti į „parengtus“

Panaši istorija ir su asmens sveikata – sergame vis dažniau ir sunkiau, ir vis prasčiau pajėgiame įveikti fizinius sunkumus, kurie būdingi ekstremalioms situacijoms. Bus sunku išgyventi, jei negalėsite užlipti laiptais, turėsite priklausomybių arba negalėsite išlaikyti blaivaus proto, kai jūsų kūnas patirs didžiulį stresą.

Plačiau: Fizinio pasirengimo guru (kurie taip pat yra parrengiamųjų darbų specialistai) išrinko geriausius pratimus pasirengimui

Nepamirškite ir kitų suaugusiesiems svarbių dalykų, pavyzdžiui, draudimo ir turto planavimo. Ar turite testamentą? Ar jūsų šeima žino, ką daryti, jei patektumėte į sunkią avariją ir negalėtumėte kalbėti? Ar norite, kad gydytojai palaikytų jūsų gyvybę vegetacinėje komoje? Ar įtraukėte naudos gavėjus į savo finansines sąskaitas, kad jūsų šeima turėtų prieigą prie pinigų, kol laukiama sprendimo dėl paveldėjimo?

Patarimas. Pasivaikščiojimai aplink namus – puikus būdas mankštintis ir kartu patikrinti pagrindinį 101 kontrolinio sąrašo punktą (pažinti aplinką!).

72 valandos ir 2 savaitės

Dar visai neseniai pasirengimo ekstremalioms situacijoms vadovuose dažniausiai buvo rekomenduojama turėti atsargų 72 valandoms.

Jie klysta. Išgyventi 72 valandas yra geriau nei nieko, tačiau dauguma šiuolaikinių ekspertų mano, kad reikia pasiruošti atsargų bent dviem savaitėms, kad galėtumėte susidoroti su dauguma tikėtinų įvykių.

Kai kurios grupės, pavyzdžiui, Raudonasis Kryžius, atnaujino savo siūlymus; dabar jų svetainėje rašoma: „3 dienų atsargos evakuacijai, 2 savaičių atsargos namams“.

Mūsų pagalbos sistemos, pirmosios pagalbos tarnybos ir bendruomenės atsargos gali būti greitai perpildytos. Sistema paprasčiausiai nepritaikyta staigioms ir plataus masto nelaimėms.

Dėl politikos ir biudžeto sprendimų padėtis ilgainiui ne gerėja, o prastėja. Prireiktų bent savaitės, kad būtų pradėta tinkamai koordinuoti į pagalbą pasitelktus išorės išteklius. Pavyzdžiui, Amerikos kariuomenė praneša, kad, norint sutelkti pajėgas JAV pasienyje, jiems reikėtų vidutiniškai aštuonių dienų, ir tai tik santykinai lokalizuotai krizei, pavyzdžiui, žemės drebėjimui, likviduoti.

2 žingsnis. Paruoškite namus dviem savarankiško išgyvenimo savaitėms

Pradedame nuo namų, nes juose praleidžiate daugiausiai laiko ir dažniausiai tai yra geriausia vieta išgyventi kritinę situaciją. Štai kodėl vyriausybė krizės atveju duoda standartinį patarimą „Likite namuose!“.

Pavyzdinės situacijos:

 • netikėtai patyrėte didelių išlaidų arba jus atleido, o tai sužlugdė jūsų ribotą biudžetą;
 • dėl alinančio karščio atšaukiamos pamokos mokyklose ir negalimas darbas biure;
 • kelioms dienoms sutrinka elektros ar vandens tiekimas;
 • plinta epidemija ir taikomas karantinas;
 • sutrinka civilinė tvarka ir gatvėse kyla masinių neramumų;
 • netoliese esantį miestą užpuola priešas;
 • visiška katastrofa (kai jau ir taip nestabili situacija virsta visišku chaosu).

Jūsų tikslas – gebėti išgyventi savo namuose bent dvi savaites be jokios išorinės pagalbos – be žmonių ir ryšio tinklų. Tai reiškia, kad nebus elektros, vandens, dujų maistui gaminti ar namams šildyti, ryšio, interneto, nebus galima paskambinti gelbėjimo tarnyboms, iškviesti greitąją pagalbą ir pan.

Namų kontrolinio sąrašo santrauka

Kiekvienas pradedantysis turėtų suprasti „pirmas į, pirmas iš“ principą („saugokite tai, ką naudosite, naudokite tai, ką saugote“). Taip paprasta kaupti namų atsargas be papildomų išlaidų ar pastangų, taikomų vandeniui, maistui ir kasdienėms reikmėms, pvz., tualetiniam popieriui ir baterijoms.

Vanduo yra gyvybiškai svarbus, todėl nelaukite atsitiktinumų. Nemanykite, kad turėsite laiko pripildyti vonią ar nubėgti į parduotuvę, ir nenaudokite netinkamų indų, pavyzdžiui, pieno ąsočių. Įsigykite tinkamas vandens talpyklas.

Maistas ne toks svarbus kaip vanduo, nes dauguma žmonių gali be jo išgyventi kelias savaites. Taigi, norint pasirūpinti pagrindinėmis trumpalaikėmis avarinėmis priemonėmis, nereikia apsunkinti sau galvos mąstant, kaip „prasimanyti“ maisto, užsiimant sodininkyste, medžiokle ir pan. Pirmoji gynybos linija – paprasčiausiai turėti šiek tiek papildomo maisto, kurį galima laikyti ne šaldytuve. Šį tikslą žmonės pasiekia vienu šių (arba abiem) būdais:

Prekybos centro plano pranašumas – neturėsite daiktų, kurių galbūt niekada nepanaudosite, o kritiniu atveju ir toliau valgysite tą patį, prie ko esate įpratę. Jo trūkumas – jums reikia daugiau sandėliavimo vietos, nei pasirinkus išgyvenimui skirto maisto planą, o jei įprastai namuose daug negaminate, sandėliavimo galimybės ribotos.

Maistas, kurio neatidarytumėte iki kritinės situacijos, yra brangesnis, tačiau užima mažiau vietos ir jį sudaro tas pats kalorijų kiekis, taip pat jums nereikia beveik nieko gaminti ir jis gali išsilaikyti ne šaldytuve 20–30 metų.

Kas yra išlikimo krepšys? Ar užtenka vieno tokio krepšio?

Negalite žinoti, kada ištiks nelaimė. Gali tekti palikti namus vos per kelias sekundes. Arba galite įgyti pranašumo (pvz., aplenkti eismą) evakuodamiesi, kai visi kiti dar tik skuba.

Todėl pagrindinė pasirengimo dalis yra turėti vieną visada supakuotą ir paruoštą naudoti krepšį – kad ir kas nutiktų, žinosite, kad turite reikiamų būtiniausių daiktų išgyvenimui, galite lengviau susidoroti su padariniais ir galbūt padėti aplinkiniams.

Taigi, jūsų išlikimo krepšys – jūsų avarinis rinkinys, nes jo pakaks, kad pasirūpintumėte savimi.

Papildoma nauda. Pradedančiajam pasirengimo specialistui išlikimo krepšių paruošimas daugeliu atžvilgių yra tas pats kaip ir avarinio rinkinio namams rengimas. Kadangi krepšys visada yra namuose, jei kas nors atsitiktų vietoje arba jei ilgesnio ekstremalaus įvykio metu slėptumėtės namuose, prireikus galėtumėte panaudoti išlikimo krepšio atsargas.

Kadangi negalite tikėtis, jog turėsite transporto priemonę, šie krepšiai sukurti taip, kad juos būtų galima neštis keliaujant pėsčiomis. Tai reiškia, kad geriau naudoti kuprinę ir išlaikyti priimtiną daiktų svorį, atsižvelgiant į vietos aplinką.

Kai kurie mano, kad išlikimo krepšys skirtas tik „išvykti“ iš anksto numatytu keliu į iš anksto paruoštą „išvykimo vietą“ (pvz., namelį miške). Taip gali nutikti, tačiau tokia prielaida pažeidžia racionalias pasirengimo taisykles.

Žmonės taip pat sako: „Neįsivaizduoju, kas galėtų nutikti, kad man reikėtų slapstytis ilgiau nei kelias dienas“. Jei norite, galite nuspręsti nesiruošti ir nepakuoti krepšio, tačiau toks sprendimas reiškia, kad nusprendėte būti mažiau pasirengę. Iš tikrųjų, nežinote, kas gali nutikti, tad visada supakuotas krepšys, kuris gali atlikti dvigubą funkciją jūsų namuose, nėra blogiausia išeitis. Mūsų nuomone, šį žingsnį galima praleisti tik pagyvenusiems ar neįgaliems žmonėms, kurie susiduria su iššūkiais už savo namų ribų.

Yra daugybė situacijų, kai šis vienintelis paruoštas krepšys gali lemti gyvybę ar mirtį arba bent jau sklandų plaukimą pasroviui, ar daug skausmo ir prarastų pinigų. Pavyzdžiai išvardyti toliau.

 • Valdžios institucijos įsako evakuotis, o jūs norite išvengti chaoso ir eismo spūsčių bei išvykti greitai, kol kiti skuba susikrauti daiktus.
 • Turite skubiai kur nors nuvykti (galbūt šeimos narys staiga atsidūrė mirties patale) ir neturite laiko susikrauti kelionės krepšio.
 • Vidury nakties pabundate nuo namo gaisro arba sparčiai artėjančio miško gaisro, kuris sudegina jūsų namus vos jums pabėgus.
 • Prie jūsų namų kažkas sužeistas, todėl griebiate savo krepšį (kuriame yra medicinos reikmenų) ir bėgate link jų.
 • Žemės drebėjimas priverčia jus išeiti į lauką ir kelias dienas negalite grįžti, kol išjungia komunalines dujas, kad sustabdytų gaisrus.
 • Už jūsų namų ribų kyla pilietiniai neramumai ir jūs norite šiek tiek nutolti.
 • Jūsų vietovę užpuolė priešas, galbūt raketomis ar biologiniu ginklu.
 • Namuose įsibrovėlis ar kita smurto šeimoje situacija, kuri reiškia, kad turite išvykti nedelsiant.

Krepšyje laikykite daiktų išgyvenimui, pavyzdžiui, vandens ir pastogės gamybai, taip pat daiktų, kuriuos galima susigrąžinti, pavyzdžiui, svarbūs būsto savininko draudimo dokumentai ar artimųjų nuotraukos.

Ši dalis gana sudėtinga. Kaip į vieną krepšį sudėti visko, ko reikia išgyventi ir padėti sau? Kaip sukurti tokį krepšį, kad jis apimtų kuo daugiau praktinių scenarijų?

Plačiau: Kodėl turėtumėte naudoti prioritetinę krepšių sistemą, o ne ilgalaikius krepšius

3 žingsnis. Išlikimo krepšiai kiekvienam suaugusiajam

Tiksliau tariant, kiekvienam namuose esančiam žmogui, kuris gali juos panešti, reikia turėti po krepšį. Daugelis šeimų vaikams, kuriems sukanka 10–12 metų, sukuria po atskirą krepšį ir prireikus pakeičia jo turinį.

Žr. visą išlikimo krepšio kontrolinį sąrašą. Šiame puslapyje yra daug informacijos, įskaitant priežastis, kodėl ekspertai pirmenybę teikia pasirinktai įrangai, kurią jie daro, ir kaip nustatyti prioritetus įrangai visuose trijuose lygiuose.

Pavyzdžiui, pagrindiniame 20 kg sveriančiame krepšyje turėtų būti:

Plačiau: Puikūs išlikimo krepšiai

4 žingsnis. Grįžimo į namus, kasdienių reikmenų krepšiai ir transporto priemonės reikmenys

Kas, jei nelaimė ištinka išvykus iš namų?

Akivaizdu, kad negalite visą laiką su savimi tampyti sunkaus krepšio, todėl svarbiausia laikyti tinkamų reikmenų ten, kur jie natūraliai dera prie jūsų gyvenimo būdo – daugumos žmonių kasdieniai įpročiai yra gana nuoseklūs ir nuspėjami, todėl išnaudokite tai savo naudai.

Scenarijų pavyzdžiai:

 • Šaltą penktadienio vakarą skersgatvyje vienas klupinėja smarkiai kraujuojantis ir akivaizdžiai girtas studentas – tai tikras scenarijus, su kuriuo susidūrė interneto svetainės „The Prepared“ skaitytojas, ir pasinaudojo šiame vadove pateikta informacija!
 • Jūsų metro vagone tarp stočių dingsta elektra.
 • Važiuodami namo piko metu pamatote didelę avariją. Pagalbos tarnybos gali užtrukti 10–15 minučių.
 • Naktį grįžtant namo iš draugo buto jus užklupo du plėšikai.
 • Šaulys puola atsitiktinius žmones, kol esate prekybos centre.
 • Jums dirbant įvyksta žemės drebėjimas. Jūsų automobilis stovi automobilių stovėjimo aikštelėje, o jūs dirbate mieste, maždaug už 30 minučių kelio nuo namų užmiestyje.
 •  Kim Džongunas nusprendžia nutraukti jūsų taip lauktą užtarnautą SPA dieną ir pasiunčia tarpžemyninę balistinę raketą į kaimyninį miestą.

Daugumai šiuolaikinių piliečių tai reiškia šiuos dalykus:

 • Grįžimo į namus krepšys automobilio bagažinėje, darbo spintelėje, biure ar bet kur kitur, kur jį galima saugiai laikyti taip, kad jis būtų kuo arčiau jūsų kuo didesnę įprastos dienos dalį.
 • Kasdieniai reikmenys, kuriuos visada nešiojatės kartu – ant kūno ar kasdienio naudojimo pakuotėje, pavyzdžiui, mokyklinėje kuprinė ar rankinėje.
 • Transporto priemonės reikmenys. Net jei bagažinėje laikote grįžimo į namus krepšį, pravartu turėti papildomų priemonių, kurios skirtos transporto priemonės problemoms spręsti.

Grįžimo į namus krepšys reiškia, kad ką tik įvyko katastrofa, todėl privalau grįžti namo, nes tai mano saugi vieta!

Tačiau grįžimo į namus krepšys taip pat yra vienintelis atsargų šaltinis, jei dėl ekstremalios situacijos pobūdžio negalite (arba neturėtumėte) bandyti grįžti į namus. Įsivaizduokite ekstremalią situaciją, kai tarp jūsų darbo vietos ir namų paleidžiamas biologinis ginklas, todėl jums reikia evakuotis į priešingą pusę. Dažnesnis pavyzdys – naktis automobilyje siaučiant pūgai.

Taigi, grįžimo į namus krepšysdaugeliu atžvilgių yra panašus į išlikimo krepšį, tik laikomas ne namuose. Naudokite ir keiskite kontrolinį išlikimo krepšio sąrašą.

Dažniausiai pasitaikantys grįžimo į namus krepšioir išlikimo krepšio skirtumai:

 • automobilio bagažinė gali labai įkaisti, todėl venkite maisto produktų ir vaistų, kurie tirpsta 100–150 laipsnių temperatūroje;
 • vandens talpyklas pripildykite tik iki 85 proc., kad šalto klimato šalyse vanduo galėtų užšalti;
 • vietovėse, kuriose galioja griežtesni ginklų laikymo įstatymai, daiktai, kuriuos galite teisėtai laikyti savo krepšyje namuose, gali būti neteisėti grįžimo į namus ar kasdienių reikmenų krepšyje, kuris laikomas ne namuose.

Kadangi dauguma amerikiečių visur vyksta automobiliu, automobilio bagažinė yra labiausiai paplitusi saugojimo vieta. Kai kurie žmonės savo grįžimo į namus krepšį užkasa netoli darbo arba pakeliui iš darbo į namus.

Jei nevairuojate arba tiesiog neturite galimybės kur nors laikyti visos kuprinės, pasistenkite svarbiausius reikmenis (pvz., vandens filtrą) integruoti į kasdien naudojamas kuprines ar rankines.

Kasdienių reikmenų kontrolinis sąrašas

Kadangi kasdienius reikmenis fiziškai nešiojatės visur, kur tik einate, jus labiau riboja erdvė ir svoris. Daugiau nei 95 proc. gamtoje matomų kasdienių reikmenų yra pagaminti iš visų arba dalies šio sąrašo elementų:

 • Duomenys nelaimės atveju (pvz., piniginėje laikoma laminuota kortelė su svarbia informacija)
 • Telefonas (paprastai su atsisiųstais žemėlapiais ir naudingomis programėlėmis)
 • Ličio jonų įkraunamų baterijų pakuotė
 • Žibintuvėlis
 • Kišeninis peilis
 • Universalus įrankis
 • Žiebtuvėlis
 • Parakordo virvutė
 • Visas arba dalinis pirmo lygio individualus pirmosios pagalbos rinkinys
 • Pirmosios pagalbos reikmenų rinkinys (mažiau naudojamas traumų atveju, palyginti su individualiu pirmosios pagalbos rinkiniu)
 • Respiratorius
 • Oro sąlygoms atsparus užrašų knygutė ir rašiklis
 • Savigynai skirti ginklai, pipirinės dujos ir kt.
 • Paslėpti grynieji pinigai ir (arba) kredito kortelės

Šiuos daiktus galite paskirstyti taip, kaip jums atrodo prasminga. Pavyzdžiui, dauguma telefoną ir žiebtuvėlį laiko kišenėje, žibintuvėlį – ant raktų pakabuko, universalų įrankį ir pistoletą ant diržo, parakordo virvutę – ant riešo, o medicininius reikmenis, respiratorių, USB bateriją, užrašų knygutę, rašiklį irpagalbos tarnybų kontaktinę informaciją – rankinėje.

Nerekomenduojame laikyti neperšaunamą liemenę, kuprinių ar panašių apsauginių priemonių EDC. Baimė dėl aktyvių šaulių perdėta – labiau tikėtina, kad mirsite nuo speigo žiemą, o ši įranga, nors ir veiksminga vakuume, tiesiog nėra praktiška kasdieniam naudojimui (kol kas).

Transporto priemonė

Jei turite transporto priemonę, turėkite pagrindinių priemonių, reikalingų nenumatytiems atvejams kelyje. Šių daiktų nereikia laikyti kuprinėje, nes itin mažai tikėtina, kad juos reikės neštis pėsčiomis tam tikrą atstumą.

Automobilyje laikomi populiarūs įrankiai:

 • Nelaimės atveju informacija saugoma pirštinių dėžutėje arba konsolėje
 • Žemėlapiai
 • Langų išdaužimo ir saugos diržų pjovimo įrankis
 • Šildantis apklotas 1–2 x
 • Tinkama antklodė arba papildomas paltas
 • Papildoma kepurė, akiniai nuo saulės, kremas nuo saulės
 • Paleidimo akumuliatorius
 • Jungiamieji laidai
 • Tempimo lynas
 • Kelio signalinės raketos arba signalinis deglas
 • Atsarginė padanga
 • Padangų veržliaraktis
 • Kėliklis
 • Padangų remonto rinkinys (verčiau užkimškite skyles, o ne keiskite visą padangą)
 • Priekinio stiklo grandiklis
 • Ledo šalinimo langų skystis
 • Nedidelis kastuvas (pvz., el. įrankis arba integruotas įrankis) arba sodo kastuvėlis padangoms iškasti
 • Kačių kraikas, smėlis ar kita barstoma medžiaga
 • Lentos traukimui
 • Pirmosios pagalbos rinkinys, individualus pirmosios pagalbos rinkinys, receptiniai vaistai, papildomi akiniai ir t. t.
 • Kištukas, kuris cigarečių žiebtuvėlį paverčia USB įkrovikliu
 • Saugomas vanduo ir (arba) vandens filtras

Plačiau: Jei gyvenate vietovėje, kurioje žiemos būna atšiaurios, peržiūrėkite kontrolinį žiemojimo automobilyje sąrašą.

5 žingsnis. Mokykitės, bandykite ir planuokite!

Viena – įrangos turėti, tačiau išgyvenimo ekspertai žino, kad puikus pasirengimas – įrangos, įgūdžių, planavimo ir praktikos derinys.

Iš tikrųjų nesate pasirengę, jei tiesiog nusipirkote įrankių, padėjote juos į sandėlį ir paplekšnojote sau per petį už tokį puikų poelgį! Vėlgi, #netinkamaspožiūris!

Nenorite kritiniu atveju pasikliauti gaminiu, kurio niekada anksčiau nenaudojote. Net jei dabar kažkas atrodo paprasta, susidūrus su kritine situacija jūsų smegenys gali virsti dubeniu košės.

Be to, yra daug nekokybiškų „išgyvenimo“ gaminių, kurie sugenda, kai jų labiausiai reikia. O gal tas gelbėjimosi valčių maistas, kurį nusipirkote, netinka jūsų skrandžiui, ir to nesuprantate, kol nesusiduriate su viduriavimu pačiu nepalankiausiu metu.

Kai jau turite pagrindinę įrangą namuose ir kelioniniuose krepšiuose, metas svarbiausių įgūdžių pamokoms.

Darykite tai lygiagrečiai, toliau kaupdami atsargas ir tobulindami pasirengimo nelaimėms planą.

Nors „YouTube“ galima nemokamai rasti paslėptų perlų, sunku suprasti, kurie jų yra teisėti, o kurie – atsitiktinio vaikino iš močiutės gautas nuvalkiotas išgyvenimo patarimas. Jau nebesuskaičiuojame, kiek menkaverčių pamokų, kuriose mokoma paneigtų išgyvenimo mitų, pavyzdžiui, kaip tamponais užkamšyti kulkų skyles, yra internete.

„The Prepared“ yra visas skyrius apie išgyvenimo įgūdžius, jame nuolat skelbiamas naujas nemokamas turinys, kurį parengė tikri ekspertai, o 2020 m. pradėjo rengti vaizdo kursus.

Keletas puikių vietų pradžiai:

Plačiau: JAV ir Kanados pasirengimo instruktorių sąrašas

Kai daugiau sužinosite apie pasirengimą, nepamirškite praktikuoti savo įgūdžių taip pat, tarsi būtumėte su įranga.

Taip pat metas įprasti atlikti metinę ar pusmetinę pasirengimo apžvalgą, kurios metu patikrinsite savo atsargas, atnaujinsite gaminių, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, asortimentą, pakeisite žieminius ir vasarinius drabužius krepšiuose, patikrinsite kontaktinę informaciją ir t. t.

Kasmetinė peržiūra taip pat yra puikus metas kartu su šeima atlikti praktinius pabėgimus.

6 žingsnis. Dalinkitės ir pildykite išteklius!

Pasirengimas veiksmingesnis ir linksmesnis, kai dalijatės atsakomybe su draugais, šeima ir kaimynais.

Tai tarsi daugiapakopės rinkodaros schema, tik laimi visi!

Kai kurie senosios mokyklos pasirengimo dalyviai per daug laikėsi vienišo vilko mentaliteto, kai viską slėpė ir manė, kad per dykumas keliaus vieni – su šautuvu ir ištikimu šunimi, kol aplink juos viskas žlugs.

Taip nebūna. Pavyzdžiui, per Didžiąją depresiją atlikti tyrimai rodo, kad vietovės, kuriose buvo aukštesnis „bendruomeninis mąstymas“, gyveno kur kas geriau nei tos, kuriose žmonės pasirinko gyventi vieni.

Plačiau: Kodėl verta kalbėti apie pasirengimą su artimaisiais ir kaip tai padaryti?

Akivaizdu, kad ne itin trokštate, jog apie jūsų pasirengimą būtų pranešta žmonėms, kurių nepažįstate, nesvarbu, ar tai būtų vieši įrašai socialinėje žiniasklaidoje, ar akivaizdžios „vėliavos“ aplink jūsų namus. Nepieškite taikinių ant savęs ar savo daiktų, kai ištiks kritinė situacija.

Tačiau šeima, draugai, kaimynai ir bendradarbiai yra potencialūs pagalbininkai. Ne tik jausitės gerai, padėdami kitiems pamatyti šviesą, bet ir būsite geriau pasirengę bei turėsite daugiau „apsaugos“ aplink save.

Puikus būdas susitikti su kitais bendraminčiais jūsų bendruomenėje – vietiniai mokymai, kurie netgi padėtų sukurti „atsparumo ratą“ ar pasirengimo savitarpio pagalbos grupę, arba prie jų prisijungti.

Bendruomenės reagavimo į ekstremalias situacijas grupės kursai – nemokamas ir gana populiarus pavyzdys. Galite tiesiog lankyti kursus arba užsiregistruoti kaip bendruomenės savanoris, kuris padėtų krizės metu.

Kas tuomet?

Šiuo metu jau nebesate pradedantysis. Puikus darbas! Atsikvėpkite ir kurį laiką nebegalvokite apie blogus scenarijus.

Tai, kaip toliau veiksite, labiau priklauso nuo jūsų tikslų ir aplinkybių. Grubiai tariant, žmonės linkę:

 • ilginti laiką, kurį jie gali išgyventi savo namuose be pagalbos ar ryšio – tai paprastai reiškia, kad reikia didinti atsargų kiekį (pvz., turėti maisto ir vandens kelies mėnesiams ar metams) ir pagerinti namus, kad jiems nereikėtų ryšio.
 • Įsigyti pažangesnės įrangos, pavyzdžiui, kelių rūšių šaunamųjų ginklų.
 • Ieškoti būdų, kaip patiems pasigaminti maisto, ūkininkaujant ar auginant gyvulius, net jei tai būtų nedidelis uždaras sodas ar mėsiniai triušiai.
 • Ieškoti būdų, kaip surinkti savo vandenį naudojant lietaus surinkimo sistemas ir pan.
 • Nusipirkti ar sukonstruoti išlikimo transporto priemonę.
 • Daugiau dėmesio skirti maisto gaminimui namuose, gaminių taisymui, kompostavimui ir kitiems bendriems ūkininkavimo būdams.
 • Įrengti išgyvenimo knygų biblioteką arba kitaip kaupti informaciją, kuri nepriklauso nuo interneto.
 • Toliau gerinti savo fizinę būklę ir asmeninius finansus.
 • Apsidrausti nuo ekonominės rizikos įsigyjant tauriųjų ir (arba) kriptovaliutos.
 • Pasistatyti arba nusipirkti slėptuvę, pvz., namelį miške, esantį pakankamai toli nuo namų.
 • Toliau mokytis pažangių įgūdžių, pavyzdžiui, išgyvenimo laukinėje gamtoje arba metalo apdirbimo.
Šaltiniai ir išnašos:
 1. Prepare to be on your own in a major Pacific Northwest disaster. King 5. Jul 2017.
 2. State has work to do to get ready for the big one, report finds. King 5. Oct 2016.
 3. Washington State 2016 Cascadia Rising Exercise After Action Report. Washington Military Department. Oct 2016.
 4. The New Normal: Your 2-Week Survival Kit. WeSeeHSE. Apr 2016.
 5. Food Heat Thyself! Eating a Day’s Worth of Self-Heating Rations. Gizmodo. Aug 2009.
 6. Be Prepared for an Emergency. Red Cross. Jul 2017.
 7. Kit Contents. Red Cross. Jul 2017.
 8. Build a kit. Canada Emergency Management Agency. Jul 2017.
 9. 72-Hour Kit Checklist. Be Ready Utah. Jul 2017.
 10. Ultimate Survival Preparedness Kit for Your Car. Popular Mechanics. Jul 2017.
 11. How To Pack An Emergency Kit. DMV.org. Jul 2017.
 12. Build a kit. Ready.gov. Jul 2017.

About The Author