Select Page

Centrinių bankų skaitmeninės valiutos (CBDC) taps laisvės pabaiga

Centrinių bankų skaitmeninės valiutos (CBDC) taps laisvės pabaiga

Jei Federalinis rezervų bankas (FED) patvirtins centrinio banko skaitmeninį dolerį, viso pasaulio vyriausybės neabejotinai pasuks autoritarizmo keliu.

Pastaraisiais mėnesiais FED atkreipė atkreipė dėmesį į centrinio banko skaitmenines valiutas, arba CBDC, nes agentūra svarsto galimybę sukurti blokų grandine pagrįstą skaitmeninį dolerį, kurio kūrimą paskatino sparčiai augantis kriptovaliutų, tokių kaip bitkoinas, populiarumas. Nors kai kurie CBDC lygina su bitkoinais, nes CBDC gali būti pagrįsti blokų grandine, tačiau tuo jų panašumas ir baigiasi. Iš tikrųjų CBDC yra vilkas avies kailyje, pasisavinantis bitkoino patrauklumą ir kartu griaunantis visus pagrindinius jo principus.

JAV vyriausybės patvirtinta CBDC apimtų skaitmeniniu būdu reprezentuojamus dolerius, kurie būtų susiję net tik su visomis dekretinės valiutos (angl. fiat currency) problemomis, būtent kurioms išspręsti buvo sukurtas bitkoinas, tačiau dar ir su nauju grėsmingu akcentu – CBDC, centralizuodama amerikiečių finansinę informaciją ir turimas lėšas JAV vyriausybės kontroliuojamoje skaitmeninėje duomenų bazėje, sukurtų autoritarinę priežiūros valstybę ir labai viršytų vyriausybės galias. Įdiegus Amerikos CBDC, vyriausybė taps ir pinigų spausdintoja, ir banku, todėl bus pažeistas „stabdžių ir atsvarų“ principas, užtikrinantis valdžių pusiausvyros principą, ir vyriausybė įgytų galią kontroliuoti amerikiečių finansinius aktyvus. Suteikdami vyriausybei nuosavybės teisę į pagrindinę pinigų technologiją, CBDC leidžia vyriausybei visiškai kontroliuoti, kaip ir ar apskritai žmonės gali naudotis savo pinigais.

Įdiegus amerikietišką CBDC, vyriausybė taptų ir pinigų spausdintoja, ir banku, o tai leistų sunaikinti bet kokią vyriausybės galią kontroliuoti amerikiečių turimas finansines lėšas. Suteikdami vyriausybei nuosavybės teisę į pagrindinę pinigų technologiją, CBDC leidžia vyriausybei visiškai savo nuožiūra spręsti, kaip ir ar apskritai žmonės gali naudotis savo pinigais.

Jie suteiktų vyriausybei visišką kiekvieno asmens turto ir sandorių kontrolę ir priežiūrą. Ironiškai apverčiant pagrindinius bitkoino, kaip antiinfliacinės, decentralizuotos valiutos be trečiųjų šalių tarpininkavimo, tikslus, CBDC perimtų pagrindinį interesą bitkoinu ir tokius principus kaip saugumas ir decentralizacija, kurie tapo bitkoino sinonimais, ir kartu būtų jo priešingybė. CBDC yra labai centralizuota valiutos forma, neturinti antiinfliacinių bitkoino savybių, nes vyriausybė galėtų nuolat kaldinti daugiau skaitmeninės valiutos, kaip tai daro su fiat valiuta, nuolat ją nuvertindama.

Kinijos vyriausybė pritarė CBDC . Galima būtų manyti, kad autoritarinės valstybės propaguojami CBDC, kaip finansų priežiūros mechanizmas, praras savo žavesį Amerikos vyriausybei; tačiau Kinijos susidomėjimas tapo postūmiu Amerikai tyrinėti šią technologiją. Daug kartų uždraudusi bitkoinus, paskutinį kartą – 2021 m. rugsėjį, Kinija ėmėsi įgyvendinti savo skaitmeninio juanio arba e-CNY planus, kuriuos dabar bando milijonai vartotojų visoje šalyje. Skaitmeninis juanis bus neįkainojamas įrankis Kinijos vyriausybei gauti didžiulį kiekį viešųjų duomenų ir stiprinti savo sekimo valstybę. CBDC suteiks Kinijos vyriausybei įgaliojimus išjungti žmonių pinigus kaip šviesos jungiklį. Laikui bėgant dekretinės valiutos gali nuvertėti dėl infliacijos, tuo tarpu CBDC gali būti nuvertintos akimirksniu pagal vyriausybės užgaidą.

Rusija šiuo metu taip pat kuria savo skaitmeninę valiutą – kripto rublį, kurį, priešingai nei konvencinės kriptovaliutos, išleis vyriausybė, ir jokia kasyba nebus vykdoma. Daugybė Vakarų valstybių, įskaitant Angliją, Kanadą ir Urugvajaus, Tailando, Venesuelos bei Singapūro centrinius bankus, taip pat analizuoja galimybę įvesti CBDC.

CBDC sukeltų Amerikos demokratijos ir laisvųjų rinkų krizę. JAV Atstovų rūmų narys Tomas Emmeris neseniai pristatė įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti Federalinei rezervų bankui išleisti centrinio banko skaitmeninę valiutą. „Svarbu pažymėti, kad FED neturi ir neturėtų turėti įgaliojimų siūlyti asmeninių banko sąskaitų“, – sakė T. Emmeris, pabrėždamas, kad toks žingsnis išvestų FED į „kelią, panašų į Kinijos skaitmeninį autoritarizmą“, pakirstų finansinį privatumą ir padarytų amerikiečius neapsaugotus nuo atakų ir vyriausybės vykdomo sekimo.

Didžiausia ir tamsiausia CBDC ironija yra ta, kad sėkmingai išnaudojamas bitkoinų populiarumas, ir tuo pat metu kenkiama visiems elementams, dėl kurių bitkoinai tampa gėrio siekiančia jėga. Įdiegus CBDC, Amerikos ir Kinijos pinigų sistemos susilietų – būtų sunaikintas asmenų finansinis suverenumas ir piliečiai būtų įvilioti į finansines pinkles, paremtas klaidingu saugumo jausmu, pasisavinant bitkoinų decentralizacijos ir nekintamumo privalumus neišprususių sąskaitų turėtojų sąskaita.

Labai svarbu, kad žmonės suprastų pavojingas CBDC pasekmes ir užgniaužtų bet kokias šiuo metu vyriausybėje vykstančias pastangas sukurti amerikietišką CBDC, kadangi FED ruošiasi paskelbti CBDC tyrimų ataskaitą, kurioje nagrinėjami būsimi CBDC taikymo būdai

Vertindama CBDC, vyriausybė taip pat vadovaujasi principu „jei negali jų nugalėti, prisijunk prie jų“. Per pastaruosius metus bitkoinų populiarumas pasiekė astronomines aukštybes, todėl visi Kapitolijuje į jį žvelgia su nepasitenkinimu. Nors Amerikos vyriausybės nariai gali išlikti atkaklūs bitkoinų ir kitų kriptovaliutų priešininkai, raginu Kongreso narius tautos labui toliau nesvarstyti aktyvų, kurie gali būti naudojami tik kaip autoritarizmo priemonės, griaunančios mūsų tautos struktūrą.

CBDC kelia didžiulę grėsmę žmonėms visame pasaulyje. Kapitolijus turi paremti Emmerio įstatymo projektą, kad būtų užkirstas kelias tolesniems CBDC kūrimo veiksmams – alternatyva būtų laisvės mirtis.

Šaltinis:

https://www.newsweek.com/cbdcs-will-end-american-freedom-opinion-1673676

About The Author