Italijoje diegiama socialinių kreditų sistema, kuria siekiama keisti įpročius, susijusius su klimato kaita
Iki 2023 m. valdžios institucijos bandys keisti piliečių įpročius naudodamos skaitmeninių kreditų sistemą. Italija taps pirmąja Europos valstybe, kurioje bus įdiegta „socialinių kreditų“ sistema, pagal kurią piliečiai bus skatinami už gerą elgesį.
Nuo 2022 m. rudens Bolonijos miestas pradės naują bandomąjį projektą. Piliečiai, kurie elgsis tinkamai, pvz., teisingai rūšiuos atliekas ar naudosis viešuoju transportu, bus apdovanoti. Bolonijos savivaldybė diegia „išmaniąją piliečių piniginę“ (angl. Smart Citizen Wallet), kuri bus pagrindinis būdas piliečiams rinkti skaitmenines monetas mainais už elgesio pokyčius. Pagal gautus balus asmuo taip pat galės gauti nuolaidų vietos parduotuvėse. Pagrindinis šios programos argumentas – „taupyti išteklius“ ir skatinti klimatui draugišką elgesį.
Kaip pranešė „Bologna Today“, Massimo Bugani, už skaitmeninę darbotvarkę atsakingas šiaurinio miesto tarybos narys, pareiškė, kad nepaisant to, kad niekas nebus verčiamas naudotis šia aplikacija, jis tikisi, kad ja naudosis daug vartotojų. Šiuo metu ši sistema nebus susieta su kitomis, pavyzdžiui, internetinio identifikavimo ir socialinės žiniasklaidos naudojimo, sistemomis.
Kadangi Europos Sąjunga vis labiau tuo domisi, kai kas baiminasi, kad tik laiko klausimas, kada ir daugiau regionų ir valstybių pradės taikyti panašius metodus „socialinėms problemoms“ spręsti. Vokietija ir Austrija jau paspartino savo atitinkamus skaitmeninės tapatybės planus. Abi šalys diegia naujas platformas, skirtas integruoti daugiau viešųjų paslaugų ir asmens tapatybės dokumentų, skaitmeninti paštą ir net valstybės piliečio pasus. Šios naujos priemonės buvo įdiegtos siekiant išspręsti „biurokratines problemas ir [taupyti] išteklius“.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen taip pat išreiškė entuziazmą įvesti „ES tapatybės kortelę“, kuri leistų susieti nacionalinius asmens tapatybės dokumentus su registracijomis internete. 2021 m. von der Leyen pasakė: „Kiekvieną kartą, kai aplikacija ar interneto svetainė paprašo mūsų sukurti naują skaitmeninę tapatybę arba lengvai prisijungti prie didelės platformos, mes nežinome, kas vyksta su mūsų duomenimis. Todėl Komisija pasiūlys saugią Europos e. tapatybę. Tokią, kuria pasitikėtume ir kuria bet kuris pilietis galėtų naudotis bet kurioje Europos vietoje atlikdamas bet kokius veiksmus – nuo mokesčių mokėjimo iki dviračių nuomos.“
Atsižvelgiant į tai, kad tokia platforma galėtų kaupti duomenis apie kiekvieną ES pilietį, atrodo, kad neišvengiamai gresia privatumo košmaras. 2021 m. pradėtas Europos ID piniginės (angl. European ID Wallet) aplikacijos bandymų etapas, o 2022 m. rudenį ji taip pat bus diegiama.
Šaltinis: