Select Page

POVAKCININIŲ KOMPLIKACIJŲ IR JŲ PRIEŽASČIŲ NUSTATYMAS: SIRGUSIŲJŲ COVID-19 DUOMENŲ ANALIZĖ

Amerikos priešakinės linijos gydytojų grupės (AFLDS, angl. America’s Frontline Doctors) informacinis biuletenis piliečiams, politikams ir gydytojams

Po kelių mėnesių, sprendžiant su COVID-19 vakcinų gamybos pajėgumais susijusius klausimus, pradeda aiškėti, kad „Pfizer“, „Moderna“ ir „Johnson & Johnson“ vakcinų pasiūla JAV valstijose ima viršyti eksperimentinių skiepų paklausą. Remiantis neseniai paskelbtu Kaiser šeimos fondo (angl. Kaiser Family Foundation) pranešimu, maždaug gegužės viduryje valstijos pasieks „lūžio tašką, kai ne vakcinų pasiūla, o jų paklausa taps pagrindiniu mūsų iššūkiu“. Pasak vieno Amerikos visuomenės sveikatos asociacijos pareigūno, „visi, kam teko įgyvendinti visuomenės sveikatos programas, žino, kad sunkiausia įveikti paskutinius 20–30 % išsikeltų tikslų“. Galbūt, numatydama šį iššūkį, Bideno administracija skatinamaisiais teisės aktais skyrė 48 mlrd. dolerių „nacionalinei, įrodymais paremtai su SARS-CoV-2 ir COVID-19 susijusiai testavimo, kontaktų atsekimo, stebėjimo ir pasekmių švelninimo strategijai įgyvendinti“. Palyginimui, šių metų Nacionalinės žvalgybos programos biudžete, į kurį įtrauktas ir CŽV bei FTB finansavimas, numatytos maždaug 62 mlrd. dolerių išlaidos – tik 29 % daugiau nei vienoje su COVID susijusioje prezidentinio „Amerikos gelbėjimo plano“ eilutėje.

Balandžio 24 d. Indianos, Niujorko, Virdžinijos, Misūrio ir Mičigano valstijų sveikatos apsaugos institucijos po 11 dienų federaliniu lygiu paskelbtos „pauzės“ atnaujino skiepijimą vienadoze „Johnson & Johnson“ COVID vakcina. Remiantis paskelbtais pranešimais, Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC, angl. Centers for Disease Control and Prevention) Patariamojo komiteto, vadinamojo ACIP (angl. Advisory Committee on Immunization Practices), atlikta apžvalga atskleidė 15 vakcinos šalutinio poveikio atvejų, susijusių su potencialiai mirtinais kraujo krešuliais. Minėtas šalutinis poveikis visais atvejais pasireiškė moterims, dažniausiai jaunesnėms kaip 50 metų. Trys moterys mirė, o septynios lieka ligoninėje. Galiausiai ACIP nusprendė nutraukti pauzę ir rekomendavo eksperimentinę injekciją žymėti įspėjamuoju užrašu, o J & J vyriausiasis medicinos pareigūnas sutiko su tokio užrašo pridėjimu.

Nuo skiepijimo COVID-19 vakcinomis pradžios 2020 m. pabaigoje CDC ankstyvojo įspėjimo apie vakcinų šalutinį poveikį sistemoje (30 metų senumo Pranešimo apie vakcinų sukeltus nepageidaujamus reiškinius sistemoje VAERS (angl. Vaccine Adverse Events Reporting System)) užfiksuoti tūkstančiai kitų „nepageidaujamų reiškinių“. Tačiau šioms komplikacijoms skiriamas dėmesys nė iš tolo neprilygsta dėl su J & J vakcina siejamų kraujo krešėjimo sutrikimų kilusiam triukšmui. Kodėl? Amerikos priešakinės linijos gydytojų grupė (AFLDS) prieštarauja valstijų ir federalinio lygmens valdžios organų mėginimams įvesti privalomą skiepijimą nuo COVID-19 ir palaiko tolesnį nepriklausomų sveikatos apsaugos pareigūnų tyrimą, kol Maisto ir vaistų administracijos (MVA) sprendimu kiekvienai vakcinai išduotas sąlyginis „leidimas naudoti skubos tvarka“ (EUA, angl. emergency use authorization) bus pakeistas galutiniu patvirtinimu – vadinamąja biologinių preparatų licencija, dėl kurios išdavimo gali būti sprendžiama jau 2021 m. balandžio ar gegužės mėn. Šio AFLDS informacinio biuletenio tikslas – suteikti papildomos informacijos suinteresuotiems piliečiams, sveikatos ekspertams ir politikams apie nepageidaujamus reiškinius ir kitas povakcinines problemas, kurių kyla skiepijant trimis eksperimentinėmis COVID-19 vakcinomis, šiuo metu naudojamomis pagal EUA. Kaip visada, potencialūs vakcinų gavėjai turėtų be jokios prievartos, bauginimo ir grasinimų iš trečiųjų asmenų pasverti esamus šalutinio medicininio poveikio įrodymus ir savo asmeninius poreikius.

RIMTAS PACIENTŲ PATIRČIŲ VERTINIMAS

Vaistų gamintojas „Pfizer“ tikisi 2021 m. iš savo eksperimentinės iRNR COVID vakcinos pardavimų surinkti 15 mlrd. dolerių. Farmacijos kompanijoms siūloma neišsenkanti ekonominė paskata skatina į rinką pateikti vaikams skirtas COVID vakcinas, pakartotiniam skiepijimui skirtas vakcinas ir panašius produktus. Kol dar nevėlu, visuomenės sveikatos ekspertai turėtų sustoti ir įvertinti duomenis apie galimą vakcinų šalutinį poveikį ir susijusias povakcinines problemas. Toliau išskirtos kelios pagrindinės neraminančios kategorijos, apie kurias kol kas viešai nepasisakė nei FDA, nei CDC. AFLDS mano, kad JAV ir užsienio vaistų reguliuotojai turėtų rimčiau vertinti pacientams nerimą keliančius dalykus. Šių ir kitų „žinomų nežinomųjų“ ignoravimas vertintinas kaip pagrindinių medicinos mokslinių tyrimų principų nepaisymas.

1. Kodėl nerimaujama dėl būtent šio tipo vakcinų?

COVID-19 vakcinos tebėra eksperimentinės. MVA jas leido naudoti „skubos tvarka“, nelaukiant įprastine tvarka gaunamo patvirtinimo. Norint įsitikinti naujai sukurto produkto saugumu, tenka laukti ne vienerius metus. Vakcinos yra naujos, kaip ir joms gaminti naudojama technologija. Kitaip nei naudojant tradicines vakcinas, kai organizmo atsaką sukelia susilpnintas antigenas, nauja biotechnologija paremta organizmo supažindinimu su vadinamuoju „smaigalio baltymu“. Kol kas niekas tvirtai nežino su šiuo smaigalio baltymu susijusio ilgalaikio poveikio kūnui ir smegenims, ypač, kai skiepijami jauni žmonės. Be to, jei bus nustatyta, kad smaigalio baltymas tikrai gali sukelti problemų, jau paskiepytiems žmonėms padaryto nepageidaujamo poveikio nebebus galima ištaisyti.

2. Kaip vertinti pranešimus apie neurologines problemas?

Kalbant apie galimą su COVID vakcinomis susijusį neurologinį poveikį, labiausiai nerimaujama dėl dviejų dalykų – smaigalio baltymo ir iRNR pernašai į ląsteles naudojamų lipidinių nanodalelių. Ir smaigalio baltymas, ir lipidinės nanodalelės gali prasiskverbti prohematoencefalinį (kraujo–smegenų) barjerą“, kuris paprastai užtikrina visišką galvos ir nugaros smegenų izoliaciją nuo organizmui svetimų medžiagų. Kol kas praėjo per mažai laiko, kad galėtume pasakyti, kokios smegenų problemos gali išsivystyti ir kaip dažnai tai gali nutikti. Daugelis mokslininkų nerimauja dėl prioninių ligų (smegenų neurodegeneracinių ligų).

Tradicinės vakcinos neprasiskverbia pro hematoencefalinį barjerą. Hematoencefalinio barjero kirtimo atveju pacientams kyla lėtinio neurologinės sistemos uždegimo ir trombozės (kraujo krešulių susidarymo) rizika, gali išsivystyti tremoras (drebėjimas), lėtinė letargija, insultas, Belo (veidinio nervo) paralyžius ir šoninei amiotrofinei sklerozei (ŠAS) būdingi simptomai. Lipidinės nanodalelės gali susilieti su smegenų ląstelėmis ir vėliau sukelti neurodegeneracinę ligą. Be to, pagal iRNR instrukcijas pagamintas smaigalio baltymas gali 10–20 kartų stipriau už natūralaus viruso smaigalio baltymus prisijungti prie smegenų audinio.

3. Ar neskiepytieji gali susirgti po kontakto su paskiepytaisiais?

Vakcina gavėjo organizme prigamina daugybę trilijonų smaigalio baltymo dalelių. Paskiepyti pacientai gali dalį šių (smaigalio baltymo) dalelių paskleisti artimą sąlytį su jais turintiems asmenims. Pasklidusios dalelės gali sukelti uždegimą ir susargdinti. Kitaip tariant, smaigalio baltymas yra patogeniškas („sukeliantis ligą“), taip pat kaip ir visas virusas. Labiausiai neramina tai, kad žmogaus kūną staiga užplūsta 13 trilijonų šių dalelių, o smaigalio baltymai prisijungia tvirčiau nei visiškai nepažeistas virusas. Panašu, kad pasklidęs smaigalys dėl biomimikrijos (panašumo) kai kuriems gali sukelti įvairias autoimunines ligas (kai organizmas pradeda pulti savo paties audinius). Visame pasaulyje registruota perikardito, juostinės pūslelinės, pneumonijos, kraujo krešulių galūnėse ir smegenyse, Belo (veido raumenų) paralyžiaus, kraujavimo iš makšties ir persileidimo atvejų paskiepytųjų artimiesiems. Be to, mes žinome, kad smaigalio baltymai, skirtingai nei tradicinės vakcinos, gali prasiskverbti pro hematoencefalinį barjerą.

4. Kas vyksta, paskiepytiems suaugusiesiems bendraujant su nepaskiepytais vaikais?

AFLDS nerimauja, kad, pasiskiepijus tėvams ir mokytojams, kai kuriems vaikams pasireikš COVID simptomai. Šis nerimas nesusijęs su infekcijos keliamais pavojais. Iš tiesų, Amerikos pediatrijos akademijos ir Vaikų ligoninių asociacijos duomenimis, tik maždaug „1,6 % vaikų, kuriems nustatytas COVID-19, buvo hospitalizuoti ir 0,01 % mirė“. Labiau tikėtina, kad visuomenės sveikatos sistemos biurokratai šiais paskiepytųjų perduotos ligos atvejais ar simptomais pasinaudos spėlionėms, kad vaiko liga susijusi su kita SARS-CoV-2 „atmaina“, paremti, nors iš tikrųjų tai reakcija į vakciną. Kitas dalykas, dėl kurio nerimaujame, yra tai, kad dėl trilijonų pirmiau minėtų smaigalio baltymų vaikams gali per kelis dešimtmečius išsivystyti ilgalaikė, lėtinė autoimuninė liga, įskaitant neurologines problemas.

5. Povakcininio menstruacinio kraujavimo rizika

AFLDS žinomi tūkstančiai pranešimų apie kraujavimą iš makšties, pomenopauzinį kraujavimą iš makšties ir persileidimą po pasiskiepijimo COVID-19 vakcina, taip pat pavieniai pranešimai apie panašius nepageidaujamus reiškinius artimą sąlytį su paskiepytaisiais turintiems žmonėms. Kol kas apie artimą sąlytį su paskiepytaisiais turintiems žmonėms pasireiškusius atvejus tegalime pasakyti tiek, kad apie juos pranešama visame pasaulyje. Tačiau gausybė pranešimų apie povakcininį kraujavimą iš makšties rodo aiškų vakcinų ir kraujavimo ciklo sutrikimo ryšį. Nepaisant šių aiškių įrodymų, MVA pateiktame trečios klinikinių tyrimų fazės dalyviams dažnai pasireiškusių šalutinio poveikio reiškinių sąraše menstruacijų ciklo pokyčiai nenurodomi. Užuot atidėlioję, visuomenės sveikatos pareigūnai turėtų į savo darbotvarkes įtraukti su moters reprodukcine sveikata susijusių klausimų svarstymą.

IŠVADOS

Skiepijimo COVID-19 vakcinomis mastai plečiami, neskiriant deramo dėmesio pacientams pasireiškiančiam šalutiniam poveikiui ir povakcininėms komplikacijoms. AFLDS ragina valstijų ir federalinio lygmens vaistų reguliatorius skelbti daugiau duomenų apie nepageidaujamus reiškinius ir atlikti papildomus tolesnio stebėjimo tyrimus, kol MVA galutinai patvirtins vakcinas, kuriomis šiuo metu skiepijama pagal leidimą naudoti skubia tvarka. Besikaupiantys įrodymai per daug įtikinami, kad būtų galima ignoruoti.

Straipsnis paskelbtas: https://www.americasfrontlinedoctors.org/action-alerts/identifying-post-vaccination-complications-their-causes-an-analysis-of-covid-19-patient-data

About The Author