Select Page

Radijo dažnio spinduliuotės poveikio testo metu nustatyta, kad iPhone 11 Pro viršija Federalinės ryšių komisijos nustatytą ribą

Penumbra Brands“ atlikto bandymo, kuriuo buvo siekiama įvertinti kokią radijo dažnio spinduliuotę skleidžia iPhone 11 Pro, metu nustatyta, kad telefonas skleidžia dvigubai didesnę spinduliuotę, nei leistina JAV Federalinės ryšių komisijos nustatyta norma.

Federalinė ryšių komisija vertina radijo dažnio poveikį kaip bevielio ryšio energijos kiekį, kurį žmogaus kūnas sugeria kiekvienam kilogramui. Komisija šį rodiklį vadina specifiniu absorbcijos rodikliu arba SAR. Mobiliajam telefonui Federalinės ryšių komisijos nustatyta saugi norma yra 1,6 W/kg. „Penumbra“ atlikto bandymo metu nustatyta, kad iPhone 11 Pro skleidė 3,8 W/kg.

Ryan McCaughey, „Penumbra” technologijų vadovas, teigė, kad bandymas buvo „Chicago Tribune“ praėjusiais metais atlikto tyrimo tąsa. „Chicago Tribune“ testavo kelių kartų „Apple“, „Samsung“, ir „Motorola“ telefonus ir nustatė, kad daugelis jų viršijo Federalinės ryšių komisijos nustatytas ribas.

„Penumbra“ atlikto bandymo metu išryškėjo problemos, susiję su JAV Federalinės ryšių komisijos nustatytais belaidžio ryšio saugumo reikalavimais

„Penumbra“ naudojosi nepriklausomos akredituotos laboratorijos „RF Exposure Labs“ paslaugomis („Chicago Tribune“ tyrimo metu taip pat naudojosi San Diege įsikūrusios laboratorijos paslaugomis). „Penumbra“ atliko bandymus ir su iPhone 7, siekdama ištirti „Alara“ telefonų dėklus, kurie, kaip teigia gamintojas, skirti sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės poveikį žmonėms.

Tačiau yra tam tikrų priežasčių, dėl kurių šiuos rezultatus reikėtų vertinti šiek tiek skeptiškai. R. McCaughey paaiškino, kad „Penumbra“ „RF Exposure Labs“ laboratorijoje testavo vieną iPhone 7 ir vieną iPhone 11 Pro, šiuos telefonus įmonės atstovai tiesiog nusipirko. Jis pridūrė, kad neišbandė daugiau telefonų dėl nemažų sąnaudų, kurias būtų tekę patirti perkant kelis iPhone telefonus.

Dar paminėta tai, kad po „Chicago Tribune“ straipsnio Federalinė ryšių komisija atliko tyrimą, ir nerado įrodymų, kad kuris nors iš telefonų viršijo SAR normas. Reikia pasakyti ir tai, kad „Chicago Tribune“ ir „Penumbra“ tyrė atsitiktinai įsigytus telefonus, o Federalinė ryšių komisija testavo gamintojų, įskaitant „Apple“, pateiktus telefonus.

Joel Moskowitz, Kalifornijos universiteto Berklyje mokslininkas, tiriantis belaidžio ryšio spinduliuotės poveikį sveikatai pateikia keletą versijų, kodėl taip yra. Anot jo, viena versija yra ta, kad galbūt tai sisteminė „RF Exposure Lab“ laboratorijos testavimo metodų problema. Arba, sako jis, „Apple“ pateikus telefonus Federalinei ryšių komisijai tolesniam tyrimui, „būtų lengva telefoną sutvarkyti pasitelkus programinės įrangos atnaujinimą“ ir padaryti taip, kad jis neskleistų energijos tiek, kad viršytų SAR ribą.

Apple“ atsisakė pateikti komentarus šiuo klausimu.

Galbūt neaišku, kurie rezultatai turi patikimi, tačiau R. McCaughey ir J. Moskowitzas sutaria, kad Federalinės ryšių komisijos radijo dažnių spinduliuotės testavimo metodai pasenę. R. McCaughey pabrėžia, kad ribos buvo nustatytos gerokai prieš išrandant išmaniuosius telefonus, ir atspindi tas normas, kurios saugiomis buvo laikomos prieš 25 metus.

„Federalinės ryšių komisijos nustatytos normos daugiau nei 20 metų senumo,“ teigė R. McCaughey. „Galima teigti, kad ta nustatyta riba šiuo metu jau yra pasenusi“.

SAR ribos visų pirma yra skirtos vertinti telefono šiluminiam poveikiui, iš esmės galia ribojama iki 1,6 W/kg, siekiant užtikrinti, kad naudodamiesi telefonu žmonės nenusidegintų. Telefono SAR nustatomas padėjus telefoną nuo 5 iki 15 milimetrų nuo manekeno galvos su testiniu skysčiu imituojančiu žmogaus kūno konsistenciją. Telefonui veikiant robotizuotos rankos gale esantis zondas juda per skystį ir veikia jį skirtinguose taškuose, matuodamas absorbciją kiekvienoje vietoje.

Siekiant įvertinti tik terminį poveikį, bandymas gali būti netinkamas. „Testinis skystis, naudojamas bandymui yra homogeniškas, o žmogaus kūnas, ne“ teigia J. Moskowitz. Taip pat bandyme neatsižvelgiama į kitus dalykus, pvz., metalinius papuošalus, kurie gali turėti įtakos tam, kuriose vietose ir kaip bus absorbuojama radijo dažnio energija. Be to, vertindama tik terminį poveikį Federalinė ryšių komisija neatsižvelgia į kitokią galimą žalą sveikatai, pvz., sumažėjusį spermatozoidų skaičių.

Iš esmės, SAR testas tiksliai neatkartoja to, kaip dauguma žmonių naudoja telefonus. Atrodo, kad testuoti telefoną vos per 5 milimetrus nuo kūno yra labai arti, tačiau, bet kai telefoną nešiojamės kišenėje, jis tebūna nutolęs nuo kūno 2 milimetrus. Belaidžio ryšio galia tolstant proporcingai mažėja, taigi saugi radijo dažnio spinduliuotės norma 5 milimetrų atstumu gali būti gerokai didesnė nei matuojant 2 milimetrų atstumu.

R. McCaughey siūlo keletą geriausių būdų visiems, norintiems sumažinti radijo dažnio spinduliuotės poveikį: skambučiams naudokite laidines ausines ir nedėkite telefono į kelnių kišenes. Jis taip pat siūlo būti atsargiems tose vietose, kur prastas mobiliojo ryšio signalas. „Jei telefonas rodo vos vieną padalą ar panašiai, spinduliuotės lygis smarkiai išauga“, teigė jis.

Tačiau galiausiai, tai, ko reikia, kad Federalinė ryšių komisija griežčiau ir išsamiau testuotų radijo dažnio apšvitos poveikį. Tačiau nesitikėkite, kad tai nutiks kažkada artimiausiu metu. „Saugios normos keitimo klausimas yra gerokai sudėtingesnis“, teigia R. McCaughey. „Sunku apibrėžti, kas yra saugi norma. Nėra bendro sutarimo, kokios tos saugios normos.“

Straipsnis paskelbtas: https://spectrum.ieee.org/tech-talk/telecom/wireless/radio-frequency-exposure-test-iphone-11-pro-double-fcc-limits